Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Centrum Business in Małopolska serdecznie zapraszają na bezpłatne szkolenie z zakresu zamówień publicznych dla armii amerykańskiej stacjonującej w Polsce, które odbędzie się 16 września, w godz. 10:00 - 14:30 w Krakowskim Parku Technologicznym w Krakowie.

Szkolenie przeznaczone jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z Województwa Małopolskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Śląskiego i Lubelskiego oraz przedstawicieli instytutów naukowych i uczelni wyższych z ww. regionów. Szkolenie przeznaczone jest wyłącznie dla podmiotów zarejestrowanych w Polsce.

W Polsce istnieje 9 baz wojskowych, w których stacjonuje armia amerykańska. Bazy te stanowią pewien wydzielony obszar, zamieszkały przez setki osób potrzebujących stałych dostaw towarów i usług (zamówienia dotyczą nie tylko sprzętu wojskowego, ale wszystkich aspektów życia codziennego, czyli produktów żywnościowych, odzieży, produktów rolnych, budowlanych, usług krawieckich, itd.). Z uwagi na fakt, że pobyt armii amerykańskiej w Polsce finansowany jest ze środków publicznych USA, w bazach obowiązują przepisy amerykańskie dotyczące zamówień publicznych. W sytuacji, gdy wciąż bardzo mało polskich firm zarejestrowało się w bazie SAM.gov jako potencjalni dostawcy rządu USA, zdecydowaną większość zamówień dla wojsk USA realizują firmy zagraniczne, a polscy przedsiębiorcy występują jako podwykonawcy umowy i uzyskują jedynie ułamek wartości zrealizowanego zamówienia.

Szkolenie ma na celu:

  • Ułatwienie dużej liczbie przedsiębiorców, szczególnie MŚP działającym na terenie Polski, rozwoju działalności w oparciu o dostawy towarów i usług dla rządu USA.
  • Uzyskanie informacji na temat najczęstszych kategorii towarów i usług zamawianych przez amerykańskie bazy wojskowe.
  • wyjaśnienie procedury amerykańskiego systemu zamówień publicznych na podstawie przewodnika powstałego na zamówienie Ministerstwa „Zostań dostawcą wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce” firmy Poland-U.S. Operations.
  •  

Zarejestrować można się do 13 września. Uwaga - liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji o szkoleniu jak i rejestracji znajduje się tutaj: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/szkolenie-stacjonarne-z-zamowien-dla-armii-amerykanskiej


Dodatkowe szkolenie dla przedsiębiorców z województw z północnej Polski odbędzie się 23 września w Olsztynie - informacje nt. rejestracji będzie można znaleźć niedługo na stronie MRiT.