Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

Przedstawiciel resortu zdrowia zapowiedział, że celem ministerstwa jest rozpatrzenie projektu przepisów umożliwiających pracodawcom weryfikację statusu zaszczepienia pracowników przeciwko COVID-19 na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym na dzień 15 września 2021 r.  Nad projektem przepisów pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia, ale ma to być projekt poselski, aby skrócić jego proces legislacyjny.

Mediom przekazane zostały następujące założenia projektu:

  1. pracodawcom przyznany zostanie dostęp do listy dostępnej w systemie informatycznym, z której wynikać będzie który z pracowników jest już zaszczepiony przeciwko COVID-19, przy czym pracodawcy będą mogli zweryfikować wyłącznie osoby u niego pracujące (brak informacji czy pracodawcy otrzymają również dostęp do bazy ozdrowieńców/osób o negatywnym wyniku testu na COVID-19),
  2. pracodawcy będą mogli przenieść niezaszczepionego pracownika w inne miejsce pracy, aby ograniczyć jego kontakt z innymi osobami,
  3. rozważa się zalecenie częstego testowania pracowników niezaszczepionych, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym pracownikom.
  4. Minister krytycznie odniósł się do pomysłów obniżenia wynagrodzenia czy zwolnienia pracowników, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19.

 

Proszę mieć jednak na uwadze, że powyższe informacje stanowią jedynie założenia projektu ustawy, który może ulec zmianie zarówno na trwającym etapie przygotowania projektu, jak i na dalszym etapie legislacyjnym. W związku z tym, ostateczne informacje przekażemy Państwu po uchwaleniu właściwych przepisów w tym zakresie.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.