Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

Informujemy, że w dniu 30 lipca 2021 r. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Nowe dokumenty tożsamości mają zwierać tzw. druga cechę biometryczną czyli odciski palców, które pobierane będą podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. Zgodnie z nowelizacją na dowodach osobistych ma ponownie pojawić się odręczny podpis właściciela, ponadto planowane są niewielkie zmiany szaty graficznej.

W związku z wprowadzonymi zmianami, od 27 lipca 2021 r. nie możliwości złożenia wniosku o nowy dowód osobisty w formie online. Obecnie w celu zawnioskowania o wydanie dowodu tożsamości należy udać się do dowolnego urzędu gminy. Wyjątek stanowić mają wnioski składane w imieniu dzieci do 12 roku życia, z uwagi na wyłączenie ich spod obowiązku pobierania odcisków palców. Co istotne, w związku z powyższym nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany dokumentów. Pomimo nowelizacji, z dotychczasowego dowodu osobistego korzystać będzie można aż do upływu jego terminu ważności. 

 

Zmiany dotyczące dowodów osobistych są efektem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Nowe przepisy weszły w życie w dniu 2 sierpnia 2021 r., jednak dokładny termin wprowadzenia nowych dowodów osobistych mają ogłosić ministrowie ds. informatyzacji i spraw wewnętrznych.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.