Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

informujemy, iż w dniu 20 maja 2021 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1145).

Zaznaczamy, iż prace nad nowelizacją nadal trwają, a ustawa zgodnie z procesem legislacyjnym została obecnie przekazana do Senatu.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie następujących zmian do tzw. ustawy o COVID-19:

  1. Uchylenie art. 15ze i wprowadzenie nowych zasad dotyczących czynszu najmu w galeriach handlowych za okres lockdownu -  obniżenie czynszu najmu w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 o 80 %, a przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności o 50 % (bez konieczności złożenia oferty przedłużenia okresu obowiązywania umowy najmu przez najemców);
  2. Przedłużenie do 2 lat licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwości korzystania z vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii COVID-19 imprezę turystyczną;
  3. Objęcie wsparciem dla przedsiębiorców również osoby prowadzące sklepiki szkolne (kod PKD 47.11.Z i 47.19.Z);
  4. Możliwość umorzenia w całości lub części, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia na raty przez starostę należności z tytułu zwrotu części dofinansowania w przypadku wykorzystania dofinansowania przyznanego w ramach tarczy antykryzysowej niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dofinansowania nienależnie lub w nadmiernej wysokości (z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy).

Zastrzegamy, iż powyższe założenia nie są obowiązującym prawem a ich obecne brzmienie może ulec zmianie, dlatego poinformujemy Państwa o zakończeniu procesu legislacyjnego i ostatecznej treści nowelizacji.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.