Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

Jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia z podatku SiD przy darowiźnie od najbliższej rodziny jest właściwe jej udokumentowanie.

Urzędy skarbowe prezentują rygorystyczne stanowisko. Zgodnie z nim, do skorzystania ze zwolnienia niezbędny jest przepływ pieniędzy z konta darczyńcy na konto obdarowanego. Wielokrotnie podczas kontroli podatkowych urzędy kwestionują prawo do zwolnienia w przypadku, w którym darczyńca wpłacił środki bezpośrednio na rachunek np. dewelopera (w wykonaniu umowy darowizny z obdarowanym) lub w sytuacji, w której obdarowany wpłacił środki do banku otrzymane uprzednio od darczyńcy w gotówce.

 

Na szczęście sądy administracyjne prezentują stanowisko bardziej przyjazne podatnikom. W razie sporu warto więc skorzystać z drogi sądowej.

 

Wyroki potwierdzają, że darowizna w gotówce do ręki obdarowanego (a następnie wpłata środków na rachunek bankowy obdarowanego) nie pozbawia automatycznie prawa do zwolnienia. Kluczowe jest rzeczywiste wykonanie darowizny, a sam sposób transferu środków ma drugorzędne znaczenie (tak m.in. wyrok WSA w Łodzi z 25.08.2020 r., I SA/Łd 861/19; wyrok WSA w Lublinie z 13.03.2020 r., I SA/Lu 742/19; wyrok NSA z 11.04.2019 r., II FSK 1470/17).

 

Ponadto sądy zaznaczają, że zwolnienie może także przysługiwać, gdy pieniądze trafią na konto innego podmiotu niż obdarowany, w wykonaniu umowy darowizny (np. na rachunek bankowy dewelopera). Tak m.in. wyrok NSA z 27.06.2018 r., II FSK 1873/16).

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.