Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 22 grudnia 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.289.2020.1.PP) uznał, że wykreślenie zadłużonej osoby prawnej z KRS nie powoduje powstania po jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

W powyższej sytuacji długi spółki ulegają automatycznemu wygaśnięciu. Nie można tego utożsamiać z umorzeniem lub zwolnieniem z długu w rozumieniu cywilistycznym. Oznacza to, że nie jest spełniona dyspozycja art. 12 ust. 1 pkt 3 CIT, który nakazuje wykazanie przychodu od umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Kolejnym argumentem podniesionym przez wnioskodawcę, a zaaprobowanym przez organ, był brak powstania przychodu z powodu nieistnienia (wykreślenia z KRS) spółki w momencie wygaśnięcia zobowiązania.

Na marginesie należy zaznaczyć, że możliwość wykreślenia podmiotu z KRS pomimo braku uregulowania zobowiązań jest prawnie dopuszczalna i była potwierdzana m.in. przez Sąd Najwyższy.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.