Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej, w nawiązaniu do informacji otrzymanej od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych O/Bielsko-Biała, informuje iż od 28 lutego br. weszły w życie zmiany dotyczące wsparcia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach Tarczy antykryzysowej 7.0. Po zmianie przepisów przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o:

  • świadczenie postojowe maksymalnie trzykrotnie,
  • zwolnienie z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r. 

Świadczenia przysługują przedsiębiorcom określonych branż, którzy na dzień 30 listopada 2020 r. mieli rodzaj przeważającej działalności oznaczony, według PKD. Warunkiem jest uzyskanie przychodu w jednym z dwóch miesięcy przed miesiącem, w którym jest składany wniosek, niższego co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

 

Świadczenie postojowe jednokrotne, dwukrotne lub trzykrotne

Świadczenie postojowe przysługuje:

  • jednokrotnie, dwukrotnie lub maksymalnie trzykrotnie – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oznaczonej kodem PKD.
  • wniosek (RSP-DD7) powinien trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r.

Zwolnienie z opłacania składek przysługuje, przedsiębiorcom określonych branż, jeśli:

  • przekażą do 31 marca 2021 r. deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za wnioskowany okres,
  • złożą wniosek (RDZ-B7) o zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2021 r.  albo grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. albo za luty 2021 r., najpóźniej do 30 kwietnia br.

Ważne:

Wnioski o wsparcie z Tarczy antykryzysowej 7.0. złożone do 27 lutego włącznie (przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia) ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. Jednak przedsiębiorców, którzy występują o zwolnienie z opłacania składek będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych – do 31 marca 2021 r.

 

Wnioski o wsparcie z ZUS można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-zmiany-od-28-lutego-2021-r_/3874345

 

Kontakt z ZUS:

  

Informacja została udostępniona z upoważnienia Zastępcy Dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Bielsku-Białej, Pana Marcina Tomeckiego.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.