Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

W dniu 31 grudnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie unijne zmieniające dotychczasowe zasady użytkowania bezzałogowych statków powietrznych. 

 

Zgodnie z nowymi regulacjami poszczególne osoby, co do zasady mogą korzystać z dronów pod warunkiem odbycia specjalnego szkolenia internetowego oraz zaliczenia testu na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Operatorom latających urządzeń zostaną przyznane indywidualne numery rejestracyjne, które będą zobowiązani umieszczać na swoich dronach. Co istotne, kwalifikacje uzyskane na terenie Polski pozwolą na korzystanie z bezzałogowych urządzeń latających we wszystkich krajach Unii Europejskiej.  Jednocześnie warto podkreślić, iż specjalistycznych uprawnień nie wymaga użytkowanie dronów o masie mniejszej niż 250 g. Powyższy przywilej dotyczy jednak tylko urządzeń bez czujników zdolnych do zbierania danych osobowych takich jak kamera bądź mikrofon.  Ponadto powyższe loty bezzałogowymi statkami powietrznymi zostały podzielone na 3 grupy odzwierciedlające stopień ich ryzyka: otwartą, szczególną oraz certyfikowaną.  Loty w kategorii otwartej dotyczą operacji wykonywanych w zasięgu widoczności wzrokowej pilota odbywanych na wysokości do 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi. Maksymalna masa drona, użytkowanego w ramach tej kategorii to 25 kg.  Do kategorii szczególnej zaliczamy operacje nie mieszczące się w grupie otwartej, z uwagi na zwiększone ryzyko. Loty odbywane w ramach tej kategorii wymagają weryfikacji, a w niektórych przypadkach zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ostatnia kategoria obejmuje loty, związane z dużym stopnieniem ryzyka dla osób trzecich, a użytkowanie drona w ramach tej podgrupy wymaga uzyskania odpowiedniego certyfikatu.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.