Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

Informujemy, iż w dniu  9 grudnia 2020 r., po rozpatrzeniu poprawek Senatu, Sejm uchwalił ostateczny tekst ustawy zmieniającej ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (TARCZA 6.0). Ustawa została przedłożona Prezydentowi RP do podpisu.

Ostatecznie w ustawie rozszerzono zakres podmiotów uprawnionych do wnioskowania o pomoc poprzez dodanie kilku nowych kodów PKD przeważającej działalności.

 

Nowością jest również dodatkowe świadczenie postojowe dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (art. 15zs(3) ustawy), z tym zastrzeżeniem, że mocno ograniczono zakres podmiotowy uprawnionych. Bowiem o to świadczenie będą mogły ubiegać się tylko osoby wykonujące umowę tytułem m.in. działalności twórczej, artystycznej, usług w zakresie architektury.

 

Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu. Natomiast przepisy dotyczące:

- dofinansowania do wynagrodzeń (2.000zł) oraz dotacji jednorazowej (5.000zł) – wejdą w życie 3 dni od dnia ogłoszenia,

- dodatkowego świadczenia postojowego (art. 15 zs(2)) oraz zwolnienia z ZUS za listopad 2020r. – wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia,

- dodatkowego świadczenia postojowego (art. 15zs(3)) – wejdą w życie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.