Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

Informujemy, iż w dniu wczorajszym (3.12.2020 r.) Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wprowadziła art. 4ha i art. 4hb do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, regulując możliwość pracy świadczonej przez pracowników zdalnie w czasie odbywania przez nich izolacji z powodu stwierdzonego zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

 1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu ustawy,  przyjęte rozwiązanie będzie dotyczyło przypadków, w których osoby objęte izolacją domową przechodząc chorobę bezobjawowo lub stosunkowo łagodnie będą mogły świadczyć pracę w trybie pracy zdalnej i w związku z tym pobierać wynagrodzenie.

 2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek chorobowy.

 3. Ponadto ustawodawca wprowadzając art. 4hb starał się uregulować sytuację, w których praca zdalna nie byłaby świadczona przez cały okres kwarantanny lub izolacji (np. w związku z pogorszeniem stanu zdrowia pracownika). Wówczas przewidziano, iż za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych pracownik zachowa prawo do świadczeń chorobowych.

 

Na marginesie wskazujemy, że tą ustawą zniesiono również zakaz handlu w dniu 6.12.2020 r.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.