Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

Informujemy, że prace nad tarczą 6.0 zostały wznowione na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Znamy też kolejne szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian do projektu ustawy. W związku z tym poniżej przedstawiamy aktualne podsumowanie prac parlamentu nad nowymi rodzajami pomocy dla firm w stanie epidemii. Dodatkowo w załączeniu przesyłamy tabelkę z kodami PKD uprawniającymi do pomocy, opracowaną na podstawie aktualnych zmian w projekcie, w związku z czym wymieniony w niej zakres może ulec modyfikacjom.

 Nowa tarcza 6.0 przewiduje kilka from pomocy dla przedsiębiorców z oznaczonych branż:

  1. zwolnienie ze składek ZUS,
  2. dodatkowe świadczenie postojowe,
  3. dotację wypłacaną przez starostę w wysokości 5.000,00 zł,
  4. dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników – 2.000,00 zł na każdego pracownika.

W zakresie warunków, jakie musi spełniać podmiot ubiegający się o konkretne wsparcie, niestety należy zaczekać na ostateczną wersję ustawy. W tej chwili zostało bowiem zgłoszone wiele propozycji zmian, które są rozbieżne. Przedstawianie ich Państwu w tym momencie mogłoby spowodować niepotrzebny chaos.

Istotnym jest, że zostanie zmieniona i rozszerzona grupa branż, które zgodnie z kodem PKD przeważającej działalności gospodarczej, będą mogły ubiegać się o pomoc. Prawdopodobnie zostanie poszerzona o branżę turystyczną i przewoźników, hotele, inne miejsca noclegowe, czy pozaszkolne formy edukacji.

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie upoważnienia dla Prezesa Rady Ministrów do wydawania rozporządzeń w sprawie nowych form (modyfikacji dotychczasowych) wsparcia przedsiębiorców i gospodarki. Taki zabieg pozwoli w przyszłości przyspieszyć proces udzielania pomocy i zapobiegnie sytuacjom podobnym do procedowania nad tarczą 6.0.

Ostateczną informację o pomocy państwa przedstawimy Państwu niezwłocznie po ukazaniu się ostatecznej wersji ustawy – zwyczajowo już w formie tabeli.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.