Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

W środę (28.10) Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT (spółki te przestały być transparentne podatkowo). W związku z tym przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie takich spółek będą zainteresowani dokonaniem przekształcenia działalności w inną formę przewidzianą prawem. W powyższej sytuacji wątpliwości może budzić kwestia otrzymanego dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w ramach tzw. Tarczy Finansowej, a mianowicie ewentualny obowiązek jego zwrotu w przypadku reorganizacji działalności.

Pomocny w tej kwestii będzie komunikat Ministerstwa Finansów opublikowany na ministerialnej stronie internetowej.

 

Zgodnie z komunikatem, przedsiębiorstwa z sektora MŚP (mikro, mali i średni przedsiębiorcy), które otrzymały wsparcie z Tarczy Finansowej, a które postanowiły poddać się restrukturyzacji skutkującej sukcesją uniwersalną lub kontynuacją działalności, nie stracą przedmiotowego dofinansowania. Takie działalnie nie wymaga uzyskania uprzedniej zgody od PFR.

 

Jeżeli chodzi o podatników będących dużymi przedsiębiorcami, to ich umowy subwencyjne co do zasady przewidują, że przed reorganizacją (zarówno przekształceniem, jak i połączeniem lub podziałem), podmioty te powinny uzyskać zgodę z PFR na przeprowadzenie takich procesów.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.