Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

 Informujemy, iż w związku z trwającym nadal stanem epidemii w kraju, Rząd i Parlament przygotowują kolejne akty prawne, które wejdą w życie w najbliższym czasie:

1. Od dnia 1.09.2020 r. na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27.08.2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, będzie możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ramach jego kolejnej transzy – aż do dnia 20.09.2020 r.

Zasiłek przysługuje na dziecko zdrowe do ukończenia 8-go roku życia oraz na dziecko niepełnosprawne do ukończenia 18 roku życia, a także osoby dorosłe niepełnosprawne wymagające opieki – w przypadku zamknięcia placówek, do których uczęszczają, a także w przypadku niemożności sprawowania opieki przez innego opiekuna.

2. Obecnie trwają również prace nad  ustawą z dnia 14.08.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych  oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. tarczą 5.0. Obecnie ustawa została przekazana do prac Senatu, Kancelaria na bieżąco monitoruje przebieg praclegislacyjnych.

 

Postanowienia ustawy głównie dotyczą pomocy dla branży turystycznej i artystycznej. Najważniejsza zmiana jaką planowo ma wprowadzić ta ustawa do dotychczasowego brzmienia tarczy antykryzysowej to art. 15 gh. Na mocy tego przepisu termin na składanie wniosków o przyznanie świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, o których mowa w art. 15g i art. 15gg, zostanie przedłużony. Wnioski te będą mogły być składane najpóźniej w terminie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.