Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

 W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi sposobu kwalifikacji podmiotu należącego do grupy kapitałowej, a ubiegającego się o dofinansowanie na podstawie art. 15zzb tarczy antykryzysowej, jako mikro- oraz MŚP, informujemy, iż Kancelaria wystąpiła ze stosownym zapytaniem do Rzecznika MŚP. Za jego pośrednictwem udało się uzyskać stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którym:

 1.Podmiot ubiegający się o dofinansowanie na podstawie art. 15zzb tarczy antykryzysowej musi spełniać kryteria mikro- oraz MŚP wskazane w ustawie – Prawo przedsiębiorców. Wówczas nie bierzemy pod uwagę faktu, iż podmiot ten należy do grupy kapitałowej. Status przedsiębiorcy badamy „jednostkowo”, poza grupą. Również kryteria przyznania pomocy wskazane w art. 15zzb analizujemy tylko w oparciu o dane tego przedsiębiorcy.

 2.Powiązanie podmiotów w ramach grupy kapitałowej bierzemy pod uwagę dopiero w momencie sumowania otrzymanej pomocy publicznej zgodnie z Komunikatem Komisji. Jeżeli badamy możliwość kumulacji pomocy oraz limit z sekcji 3.1 wówczas musimy brać pod uwagę pomoc udzieloną wszystkim podmiotom w ramach grupy. 

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.