Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

Estoński CIT, czyli korzyści z przekształcenia indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o.

Rozpoczęły się prekonsultacje w zakresie zmian w podatku CIT. Zakładany projekt ustawy ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego tzw. estoński CIT (w ustawie nazwany ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych). Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

 

Zasadą estońskiego CIT jest opodatkowanie firmy dopiero w momencie wypłaty przez nią zysku. Innymi słowy – nie ma  podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie. Głównym założeniem zmian jest zwiększenie nakładów firm na inwestycje.

 

Opodatkowanie ryczałtem będzie odrębnym, alternatywnym sposobem opodatkowania podatkiem CIT. Dla ustalania podstawy opodatkowania podatnicy nie będą stosować ogólnych przepisów ustawy CIT (a jedynie przepisy wprowadzone nowym rozdziałem 6b ustawy).

 

Kluczowy jest fakt, iż z nowych przepisów będą mogły także skorzystać osoby, które przekształciły indywidualną działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o.

Warto więc już dziś przeanalizować, czy nie rozpocząć jeszcze w 2020r. procedury przekształcenia działalności jednoosobowej w sp. z o.o.

 

Opodatkowanie estońskim CITem będą mogły wybrać podmioty, które spełniają następujące warunki:

- są małymi lub średnimi spółkami kapitałowymi (sp. z o.o. lub s.a.);

- przychody nie przekraczają 50 mln zł;

- udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne;

- nie posiadają udziałów w innych podmiotach;

- zatrudniają min. 3 pracowników (poza udziałowcami);

- przychody pasywne nie przekraczają przychodów z działalności operacyjnej;

- wykazują określone nakłady inwestycyjne.

 

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.