Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

 Ograniczenia związane z COVID-19 [AKTUALIZACJA]

 

przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązują obostrzenia związane z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzone na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (aktualny tekst z dnia 19 czerwca 2020 r.).

Do odwołania należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek):

-       w środkach transportu zbiorowego, statkach pasażerskich, statkach powietrznych, w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

-       w miejscach ogólnodostępnych, w tym m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, plaż  - chyba, że zostanie zachowana odległość co najmniej 2 m od przebywających w tych miejscach osób,

-       w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej

-       w trakcie sprawowania kultu religijnego

-       przez osoby wykonujące czynności zawodowe poprzez bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów - w czasie jej wykonywania.

  1. Obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek) oraz używania rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk – przez osoby przebywające w obiekcie handlowym lub usługowym, w placówce handlowej, na stacji paliw, w miejscu prowadzenia sprzedaży na straganie lub targowisku - podczas zakupu towarów lub usług.
  2. Zakaz organizowania zgromadzeń, imprez, spotkań, zebrań powyżej 150 osób.
  3. Obowiązkowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających na terytorium RP została zniesiona, jednakże co do zasady są nią nadal objęte osoby spoza UE i EFTA przekraczające granicę Polski stanowiącą granicę zewnętrzną UE - za wyjątkiem osób, które przyleciały samolotem z Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii i Korei.
  4. Obowiązkowa kwarantanna trwa 14 dni, z zastrzeżeniem, że ulega zakończeniu po 24 godzinach od zamieszczenia przez medyczne laboratorium diagnostyczne w systemie teleinformatycznego ujemnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych.
  5. Pracodawcy nadal są obowiązani  zapewnić:

a) osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk,

b) odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.

 

Od 17 lipca 2020 r. organizowanie wydarzeń artystycznych i rozrywkowych, parków rozrywki oraz działalności parków rekreacyjnych na otwartej przestrzeni jest dozwolone, z zastrzeżeniem, że liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.