Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

PLANOWANE ZMIANY W PRAWIE PODATKOWYM (INNE NIŻ „TARCZA 4.0.”)

Przekazano do podpisu Prezydentowi projekt ustawy z dnia 5 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

 

Projekt ten przewiduje m.in. następujące zmiany, które mają obowiązywać od dnia 1 lipca 2020 r.:

 

- Jeżeli przedsiębiorca zapłaci za fakturę opiewającą na kwotę wyższą niż 15.000 zł za pomocą mechanizmu split payment, to będzie mógł zaliczyć dany wydatek w koszty podatkowe (PIT, CIT) bez względu na to, czy rachunek kontrahenta znajduje się na białej liście podatników.

 

- W przypadku uregulowania płatności na rachunek spoza białej listy (bez mechanizmu split payment), przedłużony zostanie termin na zawiadomienie o tym fakcie urzędu skarbowego w celu możliwości zaliczenia takiego wydatku w koszty podatkowe (z 3 na 7 dni od dnia zlecenia przelewu). Przypominam, że wyjątkowo na czas epidemii COVID-19 wydłużono ten okres do 14 dni.

 

- Ponadto ww. zawiadomienie składane będzie do urzędu skarbowego właściwego dla nabywcy (a nie jak do tej pory, do urzędu właściwego dla kontrahenta (sprzedawcy)).

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.