Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

  

POMOC FINANSOWA Z TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ A PODATKI DOCHODOWE

Wsparcie finansowe, które mogą uzyskać przedsiębiorcy z tzw. tarczy antykryzysowej, można podzielić w następujący sposób pod kątem konsekwencji podatkowych z nim związanych:

 

  1. Pomoc, która nie spowoduje powstania przychodu w PIT lub CIT po stronie przedsiębiorcy:

- umorzenie pożyczki w kwocie do 5000 zł udzielonej mikroprzedsiębiorcy celem pokrycia bieżących kosztów działalności gospodarczej;

- świadczenie postojowe dla jednoosobowych przedsiębiorców oraz osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych;

- zwolnienie z opłacania składek odprowadzanych do ZUS (w wysokości 100% lub 50%).

 

  1. Pomoc, która spowoduje powstanie przychodu w PIT lub CIT po stronie przedsiębiorcy (w dacie faktycznego jej otrzymania):

- świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy w związku z przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (w postaci dopłat do pracowników);

- dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w wysokości 50, 70 lub 90% minimalnego wynagrodzenia;

- dofinansowanie dla jednoosobowego przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników w wysokości 50, 70 lub 90% minimalnego wynagrodzenia.

 

W przypadku zwolnienia pracodawcy z opłacania składek ZUS za pracowników – kosztem uzyskania przychodów dla pracodawcy będzie wyłącznie wynagrodzenie netto wypłacone pracownikom (dotyczy to zarówno nieodprowadzonych do ZUS składek pobranych z wynagrodzenia pracowników, jak i naliczonych z własnych środków pracodawcy).

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.