Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k. 

 Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady opodatkowania otrzymanych subwencji finansowych z PFR:

  1. Otrzymanej subwencji podatnik nie zalicza do przychodów podatkowych w PIT i CIT (operacja jest w tym zakresie neutralna podatkowo).

 

  1. W przypadku zwrotu otrzymanej subwencji, podatnik nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów kwoty zwróconego dofinansowania. Oddanie subwencji jest także neutralne podatkowo.

 

  1. Wydatki sfinansowane z otrzymanej subwencji podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku PIT lub CIT (pod warunkiem spełniania ogólnych warunków zaliczalności wydatków w koszty podatkowe). Sytuacji tej nie zmienia ewentualne umorzenie subwencji (w maksymalnej wysokości 75% otrzymanej subwencji).

 

  1. Na obecną chwilę, w przypadku umorzenia subwencji, podatnik jest obowiązany zaliczyć do przychodów wartość umorzonego dofinansowania. Zgodnie jednak z komunikatem wydanym przez PFR, możliwość dokonania w 2021 r. częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń analizowane będzie przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji uzupełniających.

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.