Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej udostępnia informację opracowaną przez Kancelarię MSDS Legal Szczotka Szczygieł Sp. k.

 

 ZWROT NIERUCHOMOŚCI WYWŁASZCZONEJ PONAD 20 LAT WCZEŚNIEJ NIE BĘDZIE MOŻLIWY

Od 14 maja 2020 r. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące zwrotu wywłaszczonych nieruchomości. Przepisy te wynikają z zeszłorocznej nowelizacji i odnoszą się do terminu, w jakim można zażądać takiego zwrotu.

Po 14 maja organ rozpoznający wniosek o zwrot nieruchomości będzie dodatkowo badał, czy od dnia przejęcia jej własności na rzecz Skarbu Państwa w trybie wywłaszczeniowym upłynęło 20 lat. Jeśli zostanie stwierdzony upływ takiego okresu czasu, roszczenie o zwrot stanie się przedawnione i nie będzie można go dochodzić. Co ciekawe, wywłaszczenia nie będzie można podważyć nawet wtedy, gdy jego celu nigdy nie zrealizowano albo gdy wzniesiono na danej nieruchomości inną inwestycję (co było częstym zjawiskiem).

Składając wniosek przed 14 maja urząd nie będzie badał przesłanki upływu 20 lat. Podobnie jest ze sprawami, które do tego dnia nie zostały zakończone ostateczną decyzją.

Co bardzo istotne, wniosek warto złożyć również wtedy, kiedy nieruchomość miała kilku współwłaścicieli, a tylko jeden lub kilkoro z nich może z takim wnioskiem wystąpić (np. w sytuacji, kiedy nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe lub gdy następstwo po zmarłym nie jest znane). Przepisy nie regulują tego szczegółowo, jednak zasadna jest koncepcja pozwalająca przyjąć, że wystąpienie choćby przez jednego współwłaściciela z wnioskiem o zwrot wywiera skutek również dla pozostałych.

W razie potrzeby wsparcia w przygotowaniu wniosku o zwrot nieruchomości, jak i w reprezentacji przed organem rozpoznającym sprawę, firma MSDS LEGAL pozostaje do Państwa dyspozycji:

MSDS LEGAL Szczotka Szczygieł Spółka Komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych, Adwokatów i Doradców Podatkowych

ul. 1 Dywizji Pancernej 45/106

43-300 Bielsko-Biała

tel./fax +48 334983735

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.msdslegal.pl

  

UWAGA | W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z obecną sytuacją, prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.